Yeşilırmak’ın doğu kıyısında, Künç Köprü’nün karşısında yer alan cami, sadrazam Bayezid Paşa tarafından1414 yılında yaptırılmıştır. Camii ters T planlı yapısıyla ve kuzeyindeki oldukça zarif mermer işçiliğe sahip son cemaat yeriyle dikkat çekmektedir. Camiinin yapımında Osmanlı ve Memlüklü ustaları beraber çalışmıştır. Yapının cümle kapısı ve pencere kanatları Osmanlı ahşap işçiliğinin en nadide eserlerindendir.
![AMASYA_BAYEZIDPASACAMI AMASYA_BAYEZIDPASACAMI](/Resim/357035,amasyabayezidpasacami.png?0)
(Fotoğraf: Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi)
![AMASYA_BAYEZIDPASACAMI AMASYA_BAYEZIDPASACAMI](/Resim/357034,amasyabayezidpasacami.png?0)
(Fotoğraf: Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi)
![AMASYA_BAYEZIDPASACAMI AMASYA_BAYEZIDPASACAMI](/Resim/357033,amasyabayezidpasacami.png?0)
(Fotoğraf: Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi)
![AMASYA_BAYEZIDPASACAMI AMASYA_BAYEZIDPASACAMI](/Resim/357032,amasyabayezidpasacami.png?0)
(Fotoğraf: Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi)
![AMASYA_BAYEZIDPASACAMI AMASYA_BAYEZIDPASACAMI](/Resim/357031,amasyabayezidpasacami.png?0)
(Fotoğraf: Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi)