– 22 HAZİRAN ULUSLARARASI ATATÜRK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ FENER ALAYI YÜRÜYÜŞÜ İLE İLİMİZDE KUTLANMAYA BAŞLADI


Milli Mücadelenin ve Amasya Tamimi’nin 100. yılı dolayısıyla bu yıl daha önem arz eden 12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında fener alayı yürüyüşü coşkuyla gerçekleştirildi.

Belediye bandosunun çaldığı marşlar eşliğinde İstasyon Köprüsü'nden başlayıp Yavuz Selim Meydanı'nda tamamlanan ve çok sayıda Amasyalının katıldığı yürüyüşe Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat ERGÜN, Belediye Başkanı Mehmet SARI, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hakan KARAMAN, kamu kurum ve kuruluşlarının amirlerinin de yer aldığı yürüyüşün sonunda ‘Amasya 12 – 22 Haziran 2019’ yazısı meşalelerle ateşlendi.

12 Haziran 1919’da Amasya’ya gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 22 Haziran’da ilan ettiği ‘Milletin istiklaliniyinemilletinazim ve kararı kurtaracaktır’ ifadesinin yer aldığı Amasya Tamimi’nin Milli Mücadele’nin manifestosu özelliği taşıdığını belirten Vali Dr. Osman VAROL, “Amasya'mızın seneler önce Osmanlı’yı tekrar kurduğu gibi, 100 yıl evvel milli mücadeleye önderlik ettiği gibi bundan sonrada Türk milletinin bütün davalarında en yakınında olacağından ve Amasyalıların da Türk milletinin başının sıkıştığında yanında olacağından, en güvenilir kalelerinden olacağından emin olduğumu belirtmek isterim” dedi.

100. yıl gururunun sevincini paylaşmaktan dolayı mutluluk duyduğunu vurgulayıp Türkiye’nin bugün huzur ortamı içerisinde bulunduğuna dikkat çeken Amasya Valisi Dr. Osman VAROL “Yapmanız gereken sahip olduğumuz ve bizi bugünlere taşıyan değerlere sahip çıkmaktır. Yapmamız gereken ecdadımızın bugünlere bizi getirmek için ne zorluklara katlandığını bilip bunu gelecek kuşaklara, torunlarımıza aktarmaktır” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mehmet SARI ise, “Biz Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı karşılayan dedelerimizin torunlarıyız. Onların onurlu davranışı, onların yiğitliği, onların yüreklerini ellerine alıp yürüyüşleri bugün bize kıvanç veriyor” ifadelerini kullandı.

Fener Alayı'nın ardından Jandarma Teşkilatı’nın 180. kuruluş yıl dönümü kapsamında Amasya İl Jandarma Komutanlığı tarafından Şehzadeler Gezi Yolu'nda çeşitli etkinlikler eşliğinde konser, sergi ve tanıtıcı stant açılışı gerçekleştirildi.Program çerçevesinde 15. Piyade Eğitim Tugay Bandosu konser verdi. Ardından jandarma personeli tarafından oluşturulan grup Türk Halk Müziği dinletisi sundu. Beğeniyle izlenen konserin ardından bilgilendirici stantlar gezildi.


kor1.JPG

kor10.JPG

kor11.JPG

kor12.JPG

kor13.JPG

kor14.JPG

kor15.JPG

kor16.JPG

kor17.JPG

kor18.JPG

kor19.JPG

kor2.JPG

kor3.JPG

kor4.JPG

kor5.JPG

kor6.JPG

kor7.JPG

kor8.JPG

kor9.JPG