Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BAHARIN GELİŞİNİ, DOĞANIN UYANIŞINI TEMSİL EDEN NEVRUZ BAYRAMI, ŞEHZADELER GEZİ YOLU'NDA COŞKUYLA KUTLANDI

BAHARIN GELİŞİNİ, DOĞANIN UYANIŞINI TEMSİL EDEN NEVRUZ BAYRAMI, ŞEHZADELER GEZİ YOLU'NDA COŞKUYLA KUTLANDI

 

Baharın başlangıcını ve doğanın canlanışını simgeleyen Nevruz Bayramı ilimizde yapılan etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Sabah programında Amasya Üniversitesi İpekköy Yerleşkesi'nde "Kültürümüzde Nevruz" konulu panel düzenlendi. Öğleden sonra Şehzadeler Gezi Yolu'nda düzenlenen etkinlikle kutlamalar devam etti. Kutlama programına Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Tugay Komutanı Tuğg. Nihat ERGÜN, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Cumhuriyet Başsavcısı Erol ÇELİK, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Ali YILDIZ, İl Emniyet Müdürü Fahri BULUT, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hakan KARAMAN, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, üniversite öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Amasya Valisi Dr. Osman VAROL ise konuşmasında şunları kaydetti:

“Nevruz aslında dünyanın hemen hemen her bölgesindeki toplumların tamamen doğadaki gelişmelere paralel bir biçimde onu kutlamak için, onu anlamlandırmak için geliştirdikleri farklı isimler verdikleri, farklı şekillerde kutladıkları ama özünde bahar ile birlikte doğanın tekrar uyanışı ve bu uyanışın insanlara getirdiği sevinç ayrıca hanelerine getirdiği bereket, kış mevsiminin arkasından yeniden başlayan bir aktivite dönemi, bir taraftan çalışmak diğer taraftan çalıştığının karşılığını almak için yılın gerekli zamanının gelişi, bunların tamamının insanlarımızda, dünya insanlarında yarattığı bir coşkuyla dünyanın her yöresinde farklı isimlerde, farklı şekillerde kutlanan bir bahar etkinliği ama özellikle orta doğu ve doğu milletlerinde ve özellikle biz Türk Milleti’nde ayrı bir anlamı olan, bizim varoluşumuzla ilgili çeşitli efsanelerle de ilişkilendirilmiş ve kültürümüzün temel parçalarından bir tanesi olmuş bir etkinlik Nevruz Bayramı.

Bugün tüm Orta Doğu coğrafyasında, Türk coğrafyasında gerçekten coşkuyla baharın gelişi, doğanın tekrar uyanışı kutlanıyor. Bende burada bu gelecek olan yeni dönemin, her sene tekrarlanan bu döngüde bu yılki bereket döneminin, uyanış döneminin öncelikle hayırlı ve uğurlu olmasını, bizlere, gençlerimize, milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Önümüzdeki dönemde baharla birlikte hem ülke olarak hem aile hem de bireysel olarak bazı sıkıntılarımız varsa bunları aşmamızı diliyorum. Yine tarım hasat döneminin çok bereketli geçmesini, ekonomik olarak ülkemizin yaşadığı geçici duraksamayı aşmasını velhasıl herkesin derdine bu yeniden uyanan doğanın bir çare getirmesini temenni ediyorum.”

Program kapsamında Amasya Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi, İlduş Hatun Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi, halk oyunları gösterisi sergiledi. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri müzik sunumu icra etti.Amasya Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından çeşitli yarışmalar düzenlendi. Daha sonra Türkler’in Ergenekon’dan çıkışını sembolize eden demir dövme seremonisi yapıldı ve geleneksel Nevruz ateşi yakılarak halaylar çekildi.

 

DSC_0012.JPG

DSC_0022.JPG

DSC_0026.JPG

DSC_0034.JPG

DSC_0046.JPG

DSC_0051.JPG

DSC_0057.JPG

DSC_0079.JPG

DSC_0083.JPG

DSC_0087.JPG

DSC_0092.JPG

DSC_0101.JPG

DSC_0109.JPG

DSC_0114.JPG

DSC_0123.JPG

DSC_0130.JPG

DSC_0140.JPG

DSC_0149.JPG

DSC_0158.JPG

DSC_0159.JPG

DSC_0170.JPG

DSC_0202.JPG

DSC_0217.JPG

DSC_0226.JPG