İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ BİLAL EKEN, İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN AMASYA TANITIM GÜNLERİ’NİN AÇILIŞ PROGRAMINA KATILDI.


İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilal Eken, İstanbul’da gerçekleştirilen Amasya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katıldı.

İstanbul Yenikapı Sahili Etkinlik Alanı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinliğe Vali Dr. Osman Varol’un yanı sıra, TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

İlçelerimiz, ilimizde faaliyet gösteren firmalarımız ve sivil toplum kuruluşlarına ait stantların oluşturulduğu etkinlikte şehrimizin tarih, kültür ve yöresel ürünlerinin tanıtımın yanı sıra coğrafi işaret tescilli misket elması ve çiçek bamyası ile Topuz kebabından keşkeğe, etli yaprak sarmasından haşhaşlı Amasya çöreğine, helle çorbasından unutma beni tatlısına birbirinden lezzetli tatlar meraklılarıyla buluştu.

Ekinlikte açılış konuşmasını yapan Vali Varol, 17 Kasım’a kadar sürecek olan etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Amasya Dernekler Federasyonu Başkanı Saim Diken'e, yönetimine ve destek olanlarateşekkür ederek Amasya Tanıtım Günleri’ne tüm vatandaşlarımızı davet etti. Vali Varol, “Amasya Anadolu’nun Türk İslam Medeniyeti açısından çok büyük önem taşıyan memleketlerinden bir tanesidir. Milli Mücadele’nin başlangıcıyla yine Türk Ulusunun yok olma aşamasına geldiği noktada o ateşin yakıldığı şehirdir. Anadolu kültürünün birçok unsurunu barındıran şehrimizdir. Ciddi sayıda Amasyalı hemşehrimiz İstanbul’da yaşıyor. Bizim derneklerimiz, federasyonlarımız ve diğer tüm sivil toplum kuruluşları yeniden Amasyalılarımızı İstanbul’da bir araya getirme bu vesile ile Amasya kültürünün İstanbullularla buluşma zamanın geldiği konusunda hemfikiriz. Bizlerde bu konuda onların bu çağrılarına uyarak bir güç birliği oluşturup, bugün bu etkinliği gerçekleştirmiş olduk. Stantlarımıza hem Amasyalı hemşehrilerimizi hem de Amasya kültürünü tanımak isteyen tüm İstanbulluları davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


1.jpeg

10.jpeg

11.jpeg

12.jpeg

13.jpeg

14.jpeg

15.jpeg

16.jpeg

17.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

7.jpeg