Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“ANADOLU TARİH VE KÜLTÜR BİRLİĞİ BULUŞMALARI” KAPSAMINDA GENÇLERLE BAŞ BAŞA PROGRAMI AMASYA’DA DÜZENLENDİ


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen "Anadolu Tarih ve Kültür Birliği" buluşmalarının üçüncüsü İstiklal mücadelemizin mihenk taşlarından biri olan 12-22 Haziran 1919 tarihi Amasya Genelgesinin 100. yıl dönümü münasebetiyle 17 Mart 2019 tarihlerinde Amasya’da gerçekleştirildi.

Anadolu’nun birleştirici değerlerinin kökleşmesine katkıda bulunmak, bu coğrafyadaki derin tarihsel ve kültürel birlikteliğe vurgu yapmak, ortak kültür ve tarih şuurunu gençlerde yeşertmek amacıyla 17 Mart 2019 tarihinde "Anadolu Tarih ve Kültür Birliği" buluşması Amasya’da gerçekleştirildi.

Yeni nesillerin millî kültür alanındaki fikirleri ve çalışmalarıyla örnek oluşturan şahsiyetler hakkında bilgi edinmelerini ve köklü medeniyetimizin temel taşları olan millî tarih, kültür ve sanat eserlerimizi tanımalarını sağlamak üzere tertip edilen Anadolu Tarih ve Kültür Birliği Buluşmaları’nın aynı zamanda Anadolu gençliği için bir buluşma ve fikren kaynaşma vesilesi olması amaçlanıyor. Bu buluşmaların Amasya ayağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Türk Tarih Kurumu ve Amasya Valiliği’nin destekleriyle; Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen lise ve üniversite öğrencileri, Amasyalı gençler, alanında uzman akademisyenler, yazarlar, sanatçılar, düşünce insanları, öğretmenler ve bürokratların da aralarında bulunduğu 200’ün üzerinde katılımcıyla düzenlendi.

Anadolu’nun birlikte yaşama duygusu ve alışkanlığını güçlendiren özelliklerinin iyi anlaşılması ve anlatılması için tarih, arkeoloji, coğrafya, antropoloji, felsefe, siyaset bilimi, askeri tarih, filoloji, ilahiyat, sosyoloji vb. birçok farklı alandan akademisyenler, araştırmacılar ve uzman Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk DURSUN’un başkanlığını üstlendiği panele Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Metin ORBAY, Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa KÜÇÜKAŞÇI, Marmara Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vahdettin ENGİN, İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker KÖSTERELİOĞLU, Amasya İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hakan KARAMAN katılmışlardır.

Amasya’da Saraydüzü Kışla Binası Millî Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi’nde “Gençlerle Başbaşa” adlı etkinliğin ardından aynı gün Amasya, “Tarihi Alan ve Şehir İncelemeleri” faaliyetine de ev sahipliği yapmıştır. Amasya’daki kültürel ve tarihi varlık alanlarına ilişkin incelemeler gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetle özellikle gençlerin konuşma ve müzakereler esnasında ya da sunumları için yapmış oldukları araştırmalar vasıtasıyla edindikleri fikir ve görüşleri şehrin tarihi alanları ve kültür mekânlarındaki incelemeler yoluyla birebir ve yerinde tecrübe etmelerinin sağlanması hedeflenmiştir.


PN1.JPG

PN10.JPG

PN11.JPG

PN12.jpeg

PN13.JPG

PN14.JPG

PN15.JPG

PN16.JPG

PN17.JPG

PN18.JPG

PN19.JPG

PN2.JPG

PN20.JPG

PN21.JPG

PN22.JPG

PN23.JPG

PN3.JPG

PN4.JPG

PN5.JPG

PN6.JPG

PN7.JPG

PN8.JPG

PN9.JPG

PN24.jpg

PN25.jpg