Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

AMASYA KALESİ TÜRKİYE'NİN EN GÖRKEMLİ KALELERİ ARASINDA


        Kültür ve Turizm Bakanlığı, “kulturportali” internet adresi üzerinden bu yıl Türkiye’nin en görkemli 13 kalesini sıraladı.

        Türkiye’nin görkemli kaleleri arasında Amasya il merkezinin Kuzeyini kaplayan Harşena dağı üzerinde denizden 700, Yeşilırmak’tan 300 metre yüksekte bulunan ilimizin tarihi değerlerinden AMASYA KALESİ’ de yerini almıştır.

       İlk iskanı Eski Tunç Çağına kadar uzanan kalenin görsel dokusu Helenistik Çağdan Osmanlı Dönemine kadar uzanan bir sürece aittir. Amasya Kalesi, tarihi mücadeleler içinde birçok kez el değiştirmiş ve bunların çoğunda tahrip olmuştur. Persler, Romalılar, Pontus ve Bizanslıların egemenlikleri döneminde birçok saldırıya uğrayan Kale her seferinde yeniden inşa edilmiştir. Kale 1075’te Türklerin Amasya’yı fethetmesinden sonra önemli bir onarım görmüştür. 18.yy.'a kadar kullanılan kale, bu yüzyıldan sonra askeri önemini kaybetmiştir. Günümüzde Kalenin güney yamaçlarında beş adet anıtsal Helenistik Dönem Pontus Krallarına ait kaya mezarı bulunmaktadır.

     Amasya’ya gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin en önemli uğrak yerlerinden olan Amasya kalesi tarihi, heybetli duruşu, eşsiz Amasya manzarası ile her daim adından söz ettirecektir.


Kale.jpg

Kale1.jpg

Kale10.jpg

Kale11.jpg

Kale2.jpg

Kale3.JPG

Kale4.jpg

Kale5.jpg

Kale6.jpg

Kale7.jpg

Kale8.JPG

Kale9.jpg