Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

AMASYA ULUSLARARASI ATATÜRK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ DÜZENLENEN KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI


       Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimize teşrifiyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi “Amasya Genelgesi”nin 99. Yıl dönümü nedeniyle 12 – 22 Haziran 2018 tarihleri arasında kutlanacak olan Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali düzenlenen kortej yürüyüşü ile başlamıştır. Düzenlenen kortej yürüyüşüne Amasya Valisi Dr. Osman VAROL,Amasya Milletvekilleri Haluk İPEK ve Mustafa TUNCER, Garnizon Komutanı Zafer UĞUR, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

        Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 12 Haziran 1919’da Amasya’ya gelişinde halk tarafından karşılandığı Cülüstepe’den başlayan yürüyüş, İhsaniye ve Pirinçci caddesi boyunca coşkulu bir şekilde devam ederek, Yavuz Selim Meydanı’na kadar devam etti.

        Yavuz Selim Meydanındaki törende ise ilk olarak Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Festival Şeref Defteri Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR ve Garnizon Komutanı Zafer UĞUR tarafından imzalandı. Daha sonra Halk Oyunları gösterilerinin ardından gruplar tarafından geçit töreni düzenlendi.


kortej1.JPG

kortej10.JPG

kortej11.JPG

kortej12.JPG

kortej13.JPG

kortej14.JPG

kortej15.JPG

kortej16.JPG

kortej17.JPG

kortej18.JPG

kortej19.JPG

kortej2.JPG

kortej20.JPG

kortej21.JPG

kortej22.JPG

kortej23.JPG

kortej24.JPG

kortej3.JPG

kortej4.JPG

kortej5.JPG

kortej6.JPG

kortej7.JPG

kortej8.JPG

kortej9.JPG