Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

BAHARIN GELİŞİNİ, DOĞANIN UYANIŞINI TEMSİL EDEN NEVRUZ BAYRAMI, AMASYA ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİNDE COŞKUYLA KUTLANDI


Baharın başlangıcını ve doğanın canlanışını simgeleyen Nevruz Bayramı, Amasya Üniversitesi Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinlikle kutlandı. Kutlama programına Amasya Valisi Dr. Osman VAROL, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz ERDEM, İl Jandarma Komutanı Albay Selami AKŞİT, İl Emniyet Müdürü Fahri BULUT, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hakan KARAMAN, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, üniversite öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY yaptığı konuşmada, baharın başlangıcını ve doğanın bereketini simgeleyen Nevruz Bayramını kutlayarak, bahar mevsiminin Amasya’ya hayırlar getirmesini temenni etti.

Amasya Valisi Dr. Osman VAROL ise konuşmasında şunları kaydetti:

“Baharın uyanışını kutladığımız bu güzel günde sizlerle olmaktan mutluluk duyuyorum. İnsanoğlu var olduğu sürece, sürekli olarak her gün tekrarlanan bu döngüyü her toplumum farklı şekilde kutlanması ve bunun insanların yaşamlarındaki bereketi, iyilikleri arttıracak güzel günlerin başlangıcı olarak andıkları ve buna dünyanın her tarafından çok çeşitli ritüellerle özel anlamlar yükledikleri, farklı şekillerde kutladıkları bir olay için buradayız.

Bizim açımızdan da özellikle Orta Asya toplumları açısından da çok farklı bir önemi var.Çünkü medeniyetin doğduğu kadim toprakların insanlarıyız ve bu kadim topraklarda bu medeniyeti yazan unsurlardan bir tanesiyiz.Bu gururla bu bayramı binlerce yıldır kutluyoruz.

Bugün misafirlerimiz var. Onların burada olmasından dolayı çok büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Tarihimiz ve kültürümüzden kaynaklanan bu özel günlerin her zaman hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizler için daha güzel günler getirmesini, bizleri birlikteliğe sevk etmesini diliyorum.

Amasya, Oğuzların en önemli boylarının ilk göç edip yerleştiği ve daha sonrasında Anadolu’daki hâkimiyetini kurduğu sırada en önemli sığınaklarından birisi olmuş, Türk tarihi için çok önemli topraklar.Bu topraklarda bulunmaktan ve ecdadımızla aynı havayı solumaktan, böyle bir şehirde böyle kutsal bir görevi icra etmekten de mutlu olduğumu tekrar belirtmek istiyorum.

Bayramımızın kutlu olmasını, hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Doğanın uyanışını kutladığımız bu bayramdan birkaç gün öncesinde, bizlere çok güzel bir armağan hediye eden, bizi her zaman zaferlere alıştırmış Türk Milletinin medarı iftiharı silahlı kuvvetlerimiz ve güvenlik güçlerimizin başarıyla gerçekleştirdiği operasyondan dolayı da onları minnetle burada tekrar anıyor ve hepinize saygılar sunuyorum.”

Program kapsamında Ensemble Odlar Yurdu Azerbaycan Halk Müziği ve Dansları Topluluğu bir halk oyunları gösterisi ve ritim müzik gösterisi sergiledi. Amasya Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi, Karadeniz yöresine ait oyunları sergiledi. Daha sonra Türkler’in Ergenekon’dan çıkışını sembolize eden demir dövme seremonisi yapıldı ve geleneksel Nevruz ateşi yakılarak halaylar çekildi.


DSC_0002.JPG

DSC_0017.JPG

DSC_0024.JPG

DSC_0033.JPG

DSC_0059.JPG

DSC_0069.JPG

DSC_0083.JPG

DSC_0103.JPG

DSC_0107.JPG

DSC_0121.JPG

DSC_0127.JPG

DSC_0140.JPG

DSC_0150.JPG

DSC_0161.JPG

DSC_0171.JPG

DSC_0194.JPG

DSC_0219.JPG

DSC_0239.JPG

DSC_0247.JPG

DSC_0255.JPG

DSC_0260.JPG

DSC_0264.JPG